Kui oled sihiks võtnud septembrikuise Tallinna maratoni, on sul vormi parandamiseks kolm suvekuud. Sparta spordiklubi jooksutreener Ahto Tatter soovitab seda aega kasutada eesmärgipäraselt ja regulaarselt treenimiseks.

“Treening peab olema jõu­kohane, aga piisava intensiivsuse ja sagedusega. Sportliku vormi parandamiseks tuleb teha vähemalt 3–4 treeningut nädalas. Tähtis on treeningute ja puhkuse õige vahekord. Enne kui alustad tõsisemat harjutamist, on soovitatav läbida tervisekontroll ja koormustest.”

Vormi parandamiseks tuleb treeningutega tagada keha pidev areng. Selleks võiks koormus kasvada mõõdukalt kuust kuusse. Seda põhimõtet järgi nii jooksude intensiivsuse kui ka läbitud kilomeetrite puhul. Tatter soovitab jagada suvekuud kolmeks tsükliks, kus kolmele intensiivsemale treeningunädalale järgneb üks kergem trenninädal taastumiseks. Pea silmas, et ühel ajal ei suureneks treeningute arv nädalas, treeningute intensiivsus ja maht (läbitud kilomeetrid). Keha ja organism vajavad koormusega kohanemiseks aega.

Suviste treeningute sõjaplaan

Jooks on ala, mis tundub esma­pilgul lihtne, aga sellel on palju olulisi aspekte. Universaalset, kõigile sobivat kava ei ole olemas, sest trenniplaani koostamisel mängib rolli sinu ettevalmistus ja sportlik vorm.