Ees terendavad külma­kahused talvekuud kuiva näonaha, punetava nina ja “mütsisoenguga”, mil tahaks end koos mõnusa raamatu ja kuuma kakaoga pehmesse pessa talvituma keerata. Samamoodi peaks sügistalvine nahahooldus mähkima kaitsvasse kookonisse sinu näo ja juuksed, et vältida naha kestendamist ja elektrit kiharates.

“Külmade ilmadega aeglustub rasunäärmete töö ja naha kaitse­omadused nõrgenevad,” nendib Mary Cohri kosmeetik-koolitaja
Tiina Päiel. “Nahk kaotab niiskust ja on alatoidetud, sest veresooned, mis hapnikku ja toitaineid transpordivad, ahenevad. Temperatuuri­muutused sooja toa ja külma välisõhu vahet käies mõjuvad nahale otsekui rabandused. Kapillaarid muutuvad nõrgaks ja võivad katkeda, mille tagajärjel hakkab nahk punetama.” Seetõttu on väga oluline naha pealispinda õigesti puhastada ja hooldada, et sarvkiht takistaks veekadu.

Puhasta, niisuta, toida

Sügisel ja talvel tasub naha puhastamiseks valida leelisevabad pesuvahendid, mille pH-tasakaal on kohandatud naha füsioloogilise pH-väärtusega (5,5). “Vanaemade ja emade tarkuste varasalve kuulus teadmine, et talve tulles peaksime välja otsima rasvasemad võided ja panema kergemad niisutavad kreemid kevadet ootama,” jätkab La Biosthétique’i kosmeetik-koolitaja Ene Männe. “Kuigi kuhugi pole kadunud spetsiaalsed külma ilma kreemid, on kosmeetikatööstus piire nihutanud – me ei räägi enam rasvasest kaitsvast või õhukesest niisutavast kreemist, vaid toodetest, mis kohanduvad meie naha vajaduste ja väliskeskkonnaga.”