Nippidest enam sõltub seksuaalne rahuldus sellest, kuidas sa suhtud endasse ja milliseid uskumusi endaga kaasas kannad. Mõistagi on oluline, milline on sinu suhe partneriga. Kõike seda aga mõjutab märkamatu allhoovusena sinu esimene suhe – suhe oma emaga.

Lapsepõlve ja seksi seostamine näib esmapilgul meelevaldne, ometi peituvad aastates, mil sa veel rääkidagi ei osanud, sinu intiimsuse juured. Lapse esmane hooldaja on enamasti ema ning just temalt õppisid sa, kuidas olla lähedane, selgitab gestaltpsühhoterapeut Teele Ööbik. Seda nimetatakse kiindumusstiiliks ja neid on neli: turvaline, vältiv, ärev ja kartlik.

Hea algus vs. kehvem algus

Kui su elu algus oli turvaline, sa said vajalikku hoolt ja toetust ning tundsid end väärtustatuna, siis loodi viljakas pinnas selleks, et kasvada saaks usaldus nii enda kui ka teiste vastu. See on oluline baas, mis aitab täiskasvanuna luua häid suhteid.

Teele Ööbik selgitab, et turvaliselt kiindunud naudivad intiimset kontakti kõige enam ja on oma seksuaaleluga kõige rohkem rahul. Näiteks Kreete (47), kes koges oma emaga turvalist kiindumust, on seksuaalsust alati nautinud. Tal on olnud palju suhteid, aga praegust kiidab ta parimaks just sügava lähedustunde pärast.

Kõigil pole aga seda õnne nagu Kreetel. Näiteks Eerika (45) kasutab seksi kui premeerimisvahendit. Kui mees on käitunud hästi, siis on mehel temaga hea. Kui too peaks aga libastuma, siis unustagu ära!

Eerika pole seksi kunagi eriti nautinud. Lapsena õppis ta lähedust vältima, sest elu oli stressirohke, õdesid-vendi palju ning purjutava isa kõrvalt jagus emal neile vähe aega. Aegsasti õppis Eerika, et usaldada ei saa kedagi ja loota tasub vaid endale. “Täiskasvanueas võib füüsiline lähedus ja psühholoogiline intiimsus vältivalt kiindunud inimesele sügavat ebamugavust põhjustada,” selgitab Ööbik. Seksist saab vältijale vahend, et midagi saada või kontrollida. Vältija on tegelikult pidevas kaitses, sest sügaval sisimas on tal hirm, et kui ta näitab oma haavatavust, võidakse ta ära tõugata.

Ärev või kartlik

Marek (52) viib kõik oma suhteprobleemid voodisse. Ta väidab, et “tüliga ei tohi magama minna”, aga selle asemel et tüli lahendada, pakub ta lepituseks seksi. Nii on tema suhtesse kuhjunud palju lahendamata teemasid ja seks on muutunud tuimaks – selles pole enam varasemat loovust ega kirge. Aeg-ajalt on Marekil erektsiooniprobleemid.